Az edzés és fitnesz világában a 2024-es év számos izgalmas új trendet hoz, amelyek közül néhány az elmúlt évek fejleményeire és a modern technológiákra épít. Az emberek egyre inkább felismerik az edzés belső egészségügyi előnyeit, nem csak az esztétikai előnyeit. Az immunrendszer erősítése és az általános egészség javítása egyre inkább előtérbe kerül.
De mi is az igazán trendi 2024-ben? Lássuk!
1. Hibrid fitnesz
A hibrid fitnesz, amely az erő és az állóképességi edzéseket ötvözi, egyre népszerűbb. Az ilyen típusú edzések, mint például a HYROX, egyesítik a funkcionális mozgásokat, a futást és az erősítő gyakorlatokat, hogy átfogó edzésélményt nyújtsanak. - mondjuk ez nem tudom, miért újdonság, ezer éve így edzek és így tartok edzést, bár a klasszikus konditermekben nem igazán adottak ehhez a feltételek, de megoldható! De ugyanerről szól a crossfit is és a crosstraining is valahol... nem?
2. Szabadtéri edzések és "rucking"
A szabadtéri edzések és a "rucking" (súlyozott hátizsákos gyaloglás) egyre népszerűbbek, mivel az emberek szeretnének több időt tölteni a természetben és alacsonyabb hatású, mégis hatékony edzésformákat keresnek.
Láttunk már ilyet, óriási hátizsákkal vonuló katonák. És persze pontosan tudjuk, hogy egy mászósabb túrázásnál milyen jól dolgoznak az izmok, milyen jó kis izomláz tud lenni. Na és ha ezt megspékeljük a szokásos 1 liter víz, 2 szendvics mellett még néhány téglával... ember legyen a talpán, aki végigcsinálja!
3. Mindfulness és meditatív edzések
A mindfulness, a jóga és a pilates továbbra is népszerűek, különösen a mentális egészségre gyakorolt pozitív hatásuk miatt. Ezek az edzések nemcsak a testet, hanem a lelket is erősítik, csökkentik a stresszt és javítják a mentális fókuszt.
Pontosan tudjuk, hogy a stressz mennyire általános jelenség manapság és elég sok megoldási lehetőség között találkozhattunk már a mindfulness-el, jógával, meditációval is is, amik akár egy önismereti programnak is kiválóak, legalábbis ezen az úton remek segítséget nyújtanak. Még nem hallottam meditatív edzésről, de kíváncsi vagyok rá!
4. Kis csoportos személyi edzések
A kis csoportos személyi edzések, ahol 4-10 fős csoportok dolgoznak együtt egy edzővel, népszerűsége nő. Ezek az edzések költséghatékonyak és a csoportos motiváció előnyeit is kínálják.
2016 óta így tartok edzést, aki szereti ezt, és kevésbé szereti, ha 1/1-ben ott liheg mellette az edző, annak kiváló. Persze oda kell figyelni a gyakorlat végrehajtásokra és a mozgások betanítására, azok még mindig jobban működnek 1/1-ben, de ha már ismerik a vendégek a mozdulatokat, akkor remek módszer!
5. Gamifikáció
A fitnesz és a játékok integrációja egyre nagyobb teret hódít. Az interaktív edzésgépek, mint például az Aviron evezőgép, lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy játékokkal kombinálják az edzéseket, így szórakoztatóbbá téve a mozgást.
Egyre többen válnak a számítógépes játékok rabjává és edzőként pontosan tudom, milyen jelentős mozgásszervi panaszok alakulhatnak ki a játékok megszállottainál. Reméljük ezzel az edzésmódszerrel sikerül őket kicsit átmozgatni és megelőzni vagy kezelni az idővel felmerülő problémákat!
6. Funkcionális fitnesz
A funkcionális fitnesz, amely mindennapi mozgásokat utánoz, egyre népszerűbb. Ezek az edzések változatosabbak és kihívásokat kínálnak a hagyományos edzésmódszerekkel szemben.
Ez is ezer éves, de örülök, hogy trendi még 2024-ben is, mert hatékony és hasznos edzésforma.
7. Személyre szabott edzés és táplálkozás
Az AI által vezérelt személyre szabott edzésprogramok és táplálkozási ajánlások egyre elterjedtebbek. Ezek az alkalmazások figyelembe veszik az egyéni célokat, történetet és preferenciákat, és valós idejű visszajelzéseket nyújtanak.
Berobbant az AI és szépen felforgatott mindent. Kíváncsi vagyok, mikor és milyen mértékben terjed majd el az edzőtermekben az AI által vezérelt edzés! Edzőként kicsit félelmetes is, bár nem félek attól, hogy az edző személyét kiválthatja, de biztosan lesz, aki átpártol majd, ha költséghatékonyabb megoldást jelent.
8. Fenntartható fitnesz
A fenntarthatóság egyre fontosabbá válik a fitnesz világában. A fitneszlétesítmények és márkák energiatakarékos technológiákat és környezetbarát anyagokat használnak, hogy csökkentsék a környezeti hatást.
Ez egészen biztosan azokban a termekben lesz először elérhető, amik nem az átlagemberek fizetéséhez vannak igazítva. Itthon a fenntarthatóság népszerűsége egyébként is elég kétséges, amíg nálunk is a sima kukásautó viszi el a szelektívet a többi szeméttel együtt, addig azt hiszem ettől még mérföldekre vagyunk... De pártolom, hogy terjedjen ez a trend, csak a lemaradásunkat is beleszámolva sztem minimum 10-20 év, mire elterjed...
9. Lassú állóképességi edzés (Steady-State Cardio)
Az állandó állóképességi edzés, mint a gyaloglás és a kerékpározás, visszatért a köztudatba. Ezek az alacsony intenzitású edzések hosszú távú egészségügyi előnyöket kínálnak, és fenntarthatóbbak lehetnek a nagy intenzitású edzéseknél.
A "kék zónák" népszerűsödésével vált egyre populárisabbá a lassú állóképességi edzés trendje. Ezen zónák valamelyikére jellemző igazán, hogy gyaloglással tartják karban magukat az ottlakók és persze a kutatások is abba az irányba mutatnak, hogy nem kell idő előtt túlterhelni a keringési rendszerünket. Az alacsony intenzitású kardióhoz sokkal több, kevésbé motivált egyént is be lehet rántani és legalább ők is mozognak valamit, ami nagyon hasznos! Azt azért ne felejtsük el, hogy ebből 10-20 perc nem lesz elég 8-10 óra irodai munka után! Ám 1-2 órát sétálni munka után vagy gyalogosan, esetleg kerékpárral közlekedni már kiváló mozgásmennyiséget eredményezhet! Idősebb korban és kevésbé jó egészségi állapottal is még végezhető mozgásforma.
10. Erősítő edzés
Az erősítő edzés továbbra is alapvető része a fitneszprogramoknak, különösen az idősebb korosztály számára, mivel segít az izomtömeg fenntartásában és az életminőség javításában.
Ezek a trendek azt mutatják, hogy a fitnesz világában folyamatosan változnak az edzésmódszerek, és egyre nagyobb hangsúlyt kap a holisztikus megközelítés, a fenntarthatóság és a technológia integrációja.
Elég régóta egyértelmű, hogy az erősítő edzések milyen jó hatással vannak az izomzatra, csontozatra, így ez várhatóan egy örök trend marad!
Források:
Gymdesk (Gymdesk)Best Life Online (Best Life)Garage Gym Planner (Garage Gym Planner)A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.